Detailed program  
  21 August Wednesday            
Time Program content              
8:30-9:00 Opening              
9:00-10:00  Keynote: Hynek Hermansky If You Cant Beat Them, Join Them Chair: Murat Saralar          
10:00-10:30 Coffee break              
10:30-12:10 SPECOM Session 1 Computational Paralinguistics    Chair: Heysem Kaya & Elena Lyakso 10:30-12:10 ICR Session 1 Human Gait and Walking Robots   Chair: Sergey Jatsun  
10:30-10:50 Dmitrii Fedotov, Bobae Kim, Alexey Karpov and Wolfgang Minker Time-Continuous Emotion Recognition Using Spectrogram Based CNN-RNN Modelling   10:30-10:50 Sergey Jatsun, Andrei Malchikov and Andrey Yatsun Investigation of Movements of Lower-Limb Assistive Industrial Device    
10:50-11:10 Jos Vicente Egas Lpez, Lszl Tth, Ldik Hoffmann, Jnos Klmn, Magdolna Pkski and Gbor Gosztolya Assessing Alzheimers Disease from Speech using the i-vector Approach   10:50-11:10 Artem Kovalev, Nikita Pavliuk, Konstantin Krestovnikov and Anton Saveliev Generation of Walking Patterns for Biped Robots based on Dynamics of 3D Linear Inverted Pendulum    
11:10-11:30 Gbor Gosztolya, Andrs Beke and Tilda Neuberger Differentiating Laughter Types via HMM/DNN and Probabilistic Sampling   11:10-11:30 Adrien Gregorj, Zeynep Ycel, Sunao Hara, Akito Monden and Masahiro Shiomi A Signal Processing Perspective on Human Gait: Decoupling Walking
Oscillations and Gestures
   
11:30-11:50 Umut Avci, Gamze Akkurt and Devrim Unay A Pattern Mining Approach in Feature Extraction for Emotion Recognition from Speech   11:30-11:50 Kamil Khusnutdinov, Artur Sagitov, Ayrat Yakupov, Roman Lavrenov, Edgar A. Martinez-Garcia, Kuo-Hsien Hsia and Evgeni Magid Household Objects Pick and Place Task for AR-601M Humanoid Robot    
11:50-12:10 Maxim Markitantov and Oxana Verkholyak Automatic Recognition of Speaker Age and Gender based on Deep Neural Networks   11:50-12:10 Ming-Chieh Yang, Hooman Samani and Zhu Kening Emergency-Response Locomotion of Hexapod Robot with Heuristic Reinforcement Learning using Q-Learning    
12:10-12:30 Johanna Dobbriner and Oliver Jokisch Towards a dialect classification in German speech samples   12:10-12:30 Hamed Jabbariasl, Masashi Yamashita and Tatsuo Narikiyo An Assist-as-Needed Impedance Controller for Rehabilitation Robots    
12:30-14:00 Lunch break              
14:00-16:00 SPECOM Session 2 Speech Synthesis    Chair: Yuri Matveev & Liliya Tsirulnik 14:00-16:00 ICR Session 2 Behavior of Robot Group   Chair: Maxim Knyazkov  
  Meysam Shamsi, Damien Lolive, Nelly Barbot and Jonathan Chevelu Script Selection using Convolutional Auto-encoder for TTS Speech Corpus   14:00-14:20 Valery Gradetsky,  Ivan Ermolov, Maxim Knyazkov, Eugeny Semenov, Boris Lapin, Sergey Sobolnikov and Artem Sukhanov Parameters of Motion for Multi-UGV Control System Performing Joint
Transportation
   
14:20-14:40 Lenar Gabdrakhmanov, Rustem Garaev and Evgenii Razinkov RUSLAN: Russian Spoken Language Corpus for Speech Synthesis   14:20-14:40 Mikhail Chemodanov, Vladimir Ryzhov, Nickolay Semenov and Igor Kozhemyakin Multi-Agent Control System of a Robot Group: Virtual and Physical Experiments    
14:40-15:00 Arman Kaliyev LSTM-based Kazakh Speech Synthesis   14:40-15:00 Konstantin Krestovnikov, Ekaterina Cherskikh and Petr Smirnov Wireless Power Transmission System Based on Coreless Coils for Resource Reallocation within Robot Group    
15:00-16:00 Speed session, poster briefs     15:00-15:20 Donat Ivanov, Evgeny Petruchuk and Sergey Kapustyan Distribution of Roles in a Dynamic Swarm of Robots in Conditions of Limited Communications    
        15:20-15:40 Viktor Semenov, Mikhail Sukhoparov and Ilya Lebedev Approach to Side Channel-Based Cybersecurity Monitoring for Autonomous Unmanned Objects    
        15:40-16:00 Igor Kalyaev, Eduard Melnik and Anna Klimenko Distributed Ledger Based Workload Logging in the Robot Swarm    
16:00-16:30 Coffee break              
16:30-17:50 SPECOM Session 3 Audio Signal Processing    Chair: Hynek Hermansky 16:30-18:00 SPECOM Poster session 1      
16:30-16:50 Tobias Watzel, Lujun Li, Ludwig Krzinger and Gerhard Rigoll Deep Neural Network Quantizers Outperforming Continuous Speech Recognition Systems     Mohammad Ateeq and Abualsoud Hanani Speech-Based L2 Call System for English Foreign Speakers    
16:50-17:10 Teruki Toya, Peter Birkholz and Masashi Unoki Estimates of Transmission Characteristics related to Perception of Bone-Conducted Speech using Real Utterances and Transcutaneous Vibration on Larynx     Demri Lyes, Falek Leila and Teffahi Hocine Building a pronunciation dictionary for the Kabyle language    
17:10-17:30 Sergei Astapov, Gleb Svirskiy, Aleksandr Lavrentyev, Tatyana Prisyach, Dmitriy Popov, Dmitriy Ubskiy and Vladimir Kabarov Acoustic Event Mixing to Multichannel AMI Data for Distant Speech Recognition and Acoustic Event Classification Benchmarking     Polina Panicheva, Olga Litvinova and Tatiana Litvinova Author Clustering with and without Topical Features    
17:30-17:50 Mahfoud Hamidia and Abderrahmane Amrouche A New Approach of Adaptive Filtering Updating for Acoustic Echo Cancellation     Ivan Gruber, Miroslav Hlavč, Marek Hruz and Milos Zelezny Semantic Segmentation of Historical Documents via Fully-Convolutional Neural Network    
          Kamil Ekštein PocketEAR: An Assistive Sound Classification System for Hearing-Impaired    
          Jakub Sido Curriculum Learning in Sentiment Analysis    
          Dmitriy Levonevskiy, Dmitrii Malov and Irina Vatamaniuk Estimating Emotional Features of Russian Text by Means of Machine Learning    
          Irina Kipyatkova LSTM-Based Language Models for Very Large Vocabulary Continuous Russian Speech Recognition System    
          Svetlana Pekarskih, Evgeny Kostyuchenko, Dariya Novokhrestova, Alexander Shelupanov, Mikhail Nemirovich-Danchenko, Evgeny Choynzonov and Lidiya Batatskaya Assessment of Syllable Intelligibility Based on Convolutional Neural Networks for Speech Rehabilitation After Speech Organs Surgical Interventions    
          Tatiana Sokoreva and Tatiana Shevchenko First Minute Timing in American Telephone Talks: A Cognitive Approach    
          Anton Stepikhov, Anastassia Loukina and Natella Stepikhova Syntactic Segmentation of Spontaneous Speech: Psychological and Cognitive Aspects    
                 
18:10-20:00 Welcome reception with music              
 
22 August Thursday  
                 
Time Program content     Time Program content      
                 
9:00-10:00  Keynote: Erol Şahin Animating Industrial Robots for Human-Robot Interaction Chair: Andrey Ronzhin          
10:00-10:30 Coffee break              
10:30-12:30 Special Bridge SPECOM-ICR Session    Chair: Erol Şahin & Milos Zelezny 10:30-12:30 ICR Session 3 Robot control and communication   Chair: Roman Lavrenov  
10:30-10:50 Oliver Jokisch, Ingo Siegert, Michael Maruschke, Tilo Strutz and Andrey Ronzhin Don't talk to noisy drones -- acoustic interaction with unmanned aerial vehicles   10:30-10:50 Milica Petkovic and Milan Narandzic Overview of UAV Based Free-Space Optical Communication Systems    
10:50-11:10 Alexey Kashevnik, Igor Lashkov, Dmitry Ryumin and Alexey Karpov Smartphone-Based Driver Support in Vehicle Cabin: Human-Computer Interaction Interface   10:50-11:10 Siva Ariram, Juha Rning and Zdzisław Kowalczuk Implementation of Control System and Tracking Objects in a Quadcopter System    
11:10-11:30 Jakub Kanis, Zdeněk Krňoul and Marek Hrz Combination of Positions and Angles for Hand Pose Estimation   11:10-11:30 Konstantin Yakovlev, Anton Andreychuk, Julia Belinskaya and Dmitry Makarov Combining Safe Interval Path Planning and Constrained Path Following Control: Preliminary Results    
11:30-11:50 Gleb Kiselev and Aleksandr Panov Hierarchical Psychologically Inspired Planning for Human-Robot Interaction Tasks
  11:30-11:50 Duygu Atc, Efecan Akdal, Fatih Cemal Can and Erkin Gezgin Trajectory Planning of a PRR Redundant Serial Manipulator for Surface Finishing Operations on Plane    
11:50-12:10 Zalimkhan Nagoev, Inna Pshenokova, Irina Gurtueva and Olga Nagoeva Multi-Agent Model of Semantics of Simple Extended Sentences Describing Static Scenes   11:50-12:10 Evgeni Denisov, Artur Sagitov, Roman Lavrenov, Kuo-Lan Su, Mikhail Svinin and Evgeni Magid DCEGen: Dense Clutter Environment Generation Tool for Autonomous 3D Exploration and Coverage Algorithms Testing    
12:10-12:30 Panel discussion     12:10-12:30 Nail Akura, Ayta Kahveci, Levent etin, Abdulkareem Alasli, Fatih Cemal Can, Erkin Gezgin and zgr Tamer Close-Loop Control of Microrobot within a Constrained Environment Using Electromagnet Pairs    
12:30-14:00 Lunch break              
14:00-16:00  SPECOM Session 4 Automatic Speech Recognition   Chair: Odette Scharenborg & Tunga Gngr   ICR Session 4 Human-Robot Interaction   Chair: Roman Meshcheryakov  
14:00-14:20 Fernando Garcia Granada, Emilio Sanchis, Maria Jose Castro, Jos ngel Gonzlez Barba and Llus-F. Hurtado Word discovering in low-resources languages through cross-lingual phonemes   14:00-14:20 Yin Shuai and Arkady Yuschenko  Application of Convolutional Neural Network to Organize the Work of
Collaborative Robot as a Surgeon Assistant
   
14:20-14:40 Ludwig Krzinger, Tobias Watzel, Lujun Li, Robert Baumgartner and Gerhard Rigoll Exploring Hybrid CTC/Attention End-to-End Speech Recognition with Gaussian Processes   14:20-14:40 Rinat Galin and Roman Meshcheryakov Review on Human-Robot Interaction during Collaboration in a Shared
Workspace
   
14:40-15:00 Injy Hamed, Moritz Zhu, Mohamed Elmahdy, Slim Abdennadher and Ngoc Thang Vu Code-switching Language Modeling With Bilingual Word Embeddings: A Case Study for Egyptian Arabic-English   14:40-15:00 Vladimir Vishnevsky and Roman Meshcheryakov Experience of Developing a Multifunctional Tethered High-Altitude Unmanned Platform of Long-Term Operation    
15:00-15:20 Laszlo Toth and Gbor Gosztolya Reducing the Inter-Speaker Variance of CNN Acoustic Models using Unsupervised Adversarial Multi-Task Training   15:00-16:00 Speed session, poster briefs      
15:20-15:40 Arda Akdemir and Tunga Gngr A Detailed Analysis and Improvement of Feature-based Named Entity Recognition for Turkish            
15:40-16:00 Nikita Markovnikov and Irina Kipyatkova Investigating Joint CTC-Attention Models for End-to-End Russian Speech Recognition            
16:00-16:30 Coffee break              
16:30-17:50 SPECOM Session 5 Sign Languages and Multimodal Processing   Chair: Albert Ali Salah 16:30-18:00 ICR Poster session      
16:30-16:50 Jan Zelinka, Jakub Kanis and Petr Salajka NN-Based Czech Sign Language Synthesis     Marzieh Zarinbal, Azadeh Mohebi, Hesamoddin Mosalli, Razieh Haratinik, Zahra Jabalameli and Farnoush Bayatmakou A New Social Robot for Interactive Query-based Summarization: Scientific Document Summarization    
16:50-17:10 Ildar Kagirov, Dmitry Ryumin and Alexandr Axyonov Method for Multimodal Recognition of One-Handed Sign Language Gestures through 3D Convolution and LSTM Neural Networks     Eugene Larkin, Alexey Bogomolov and Aleksandr Privalov Discrete Model of Mobile Robot Assemble Fault-Tolerance    
17:10-17:30 Marek Hruz, Petr Salajka, Ivan Gruber and Miroslav Hlavč Identity Extraction From Clusters of Multi-modal Observations     Sergey Tkalich, Vladimir Medvedev, Valerii Krysanov, Viktor Burkovsky, Viktor Trubetskoy, Aleksander Danilov, Pavel Gusev and Konstantin Gusev Dynamic Control of the Specialized Handling Robot for Installation of
Cross Ties in the Subway
   
17:30-17:50 Rodmonga Potapova, Vsevolod Potapov, Natalia Lebedeva, Ekaterina Karimova and Nikolay Bobrov EEG investigation of brain bioelectrical activity (regarding perception of multimodal polycode Internet discourses)     Iakov Korovin, Eduard Melnik and Anna Klimenko The Fog-Computing Based Reliability Enhancement in the Robot Swarm    
          Mertcan Koak, Fatih Cemal Can and Erkin Gezgin Design of a Graphical User Interface for the Structural Synthesis of Parallel Manipulators with Single Platform    
          Nikita Pavliuk, Petr Smirnov, Artem Kondratkov and Andrey Ronzhin Connecting Gripping Mechanism Based on Iris Diaphragm for Modular Autonomous Robots    
          Alexander Denisov, Roman Iakovlev and Igor Lebedev Mathematical and algorithmic model for local navigation of mobile platform and UAV using radio beacons    
          Dmitrii Malov, Alexander Edemskii and Anton Saveliev Architecture of Proactive Localization Service for Cyber-Physical System's Users    
19:00-23:00 Gala cruise on the Bosphorus              
 
 
23 August Friday  
                 
Time Program content              
                 
9:00-10:00  Keynote: Odette Scharenborg The Representation of Speech in the Human and Artificial Brain Chair: Alexey Karpov          
10:00-10:30 Coffee break              
10:30-12:30 SPECOM Session 6 Speech and Language Resources    Chair: Ebru Arsoy Saralar & Liliya Komalova          
10:30-10:50 Dimitar Popov and Velka Popova Corpus study of early Bulgarian onomatopoeias in the terms of CHILDES            
10:50-11:10 Elena Lyakso, Olga Frolova, Arman Kaliyev, Viktor Gorodnyi, Aleksey Grigorev and Yuri Matveev AD-Child.Ru: Speech Corpus for Russian Children with Atypical Development            
11:10-11:30 Rodmonga Potapova, Liliya Komalova, Vsevolod Potapov and Andrey Dzhunkovskiy Some Peculiarities of Internet Multimodal Polycode Corpora Annotation            
11:30-11:50 Tatiana Sherstinova, Natalia Bogdanova-Beglarian, Olga Blinova and Gregory Martynenko Pragmatic Markers Distribution in Russian Everyday Speech: Frequency Lists and Other Statistics for Discourse Modeling            
11:50-12:10 Vass Verkhodanova, Sanne Timmermans, Matt Coler, Roel Jonkers, Bauke de Jong and Wander Lowie How dysarthric prosody impacts naive listeners' recognition            
12:10-12:30 Liliya Tsirulnik and Shlomo Dubnov Singing Voice Database            
12:30-14:00 Lunch break              
14:00-16:00  SPECOM Session 7 Speaker Recognition    Chair: Oliver Jokisch & Laszlo Toth          
14:00-14:20 Zbynek Zajic, Lucie Zajicova, Josef V. Psutka, Ludek Muller and Petr Salajka Diarization of The Language Consulting Center Telephone Calls            
14:20-14:40 Marie Kunesova, Marek Hruz, Zbynek Zajic and Vlasta Radova Detection of Overlapping Speech for the Purposes of Speaker Diarization            
14:40-15:00 Marina Volkova, Tseren Andzhukaev, Galina Lavrentyeva, Sergey Novoselov and Alexander Kozlov Light CNN architecture enhancement for different types spoofing attack detection            
15:00-16:00 Speed session, poster briefs              
                 
16:00-16:30 Coffee break              
16:30-18:00  SPECOM Poster session 2              
  Daria Pozdeeva, Tatiana Shevchenko and Alexey Abyzov New Perspectives on Canadian English Digital Identity Based on Word Stress Patterns in Lexicon and Spoken Corpus            
  Jianguo Yu, Konstantin Markov and Alexey Karpov Speaking Style based Apparent Personality Recognition            
  Evgeny Kostyuchenko, Dariya Novokhrestova, Marina Tirskaya, Alexander Shelupanov, Mikhail Nemirovich-Danchenko, Evgeny Choynzonov and Lidiya Batatskaya The evaluation process automation of phrase and word intelligibility using speech recognition systems            
  Olga Frolova, Viktor Gorodnyi, Aleksandr Nikolaev, Aleksey Grigorev, Severin Grechanyi and Elena Lyakso Developmental disorders manifestation in the characteristics of the child's voice and speech: perceptual and acoustic study            
  Boris Lobanov and Vladimir Zhitko Software Subsystem Analysis of Prosodic Signs of Emotional Intonation            
  Trong The Quan and Mikhail Stolbov Dual-microphone Speech Enhancement System Attenuating Both Coherent and Diffuse Background Noise            
  Nuzhah Gooda Sahib-Kaudeer, Baby Gobin-Rahimbux, Bibi Saamiyah Bahsu and Maryam Farheen Aasiyah Maghoo Automatic Speech Recognition for Kreol Morisien: A Case Study for the Health Domain            
  Eman Mansour, Rand Sandouka, Dima Jaber and Abualseoud Hanani Speech-based Automatic Assessment of Question Making skill in L2 Language            
  Oleg Akhtiamov, Dmitrii Fedotov and Wolfgang Minker A Comparative Study of Classical and Deep Classifiers for Textual Addressee Detection in Human-Human-Machine Conversations            
  Ghania Droua-Hamdani Classification of Regional Accent using Speech Rhythm metrics            
  Ulyana Kochetkova Svarabhakti Vowel Occurrence and Duration in Rhotic Clusters in French Lyric Singing            
  Aleksandar Živanović, Vlado Delic, Siniša Suzić, Ivana Sokolovac and Maja Marković Re-Evaluation of Words Used in Speech Audiometry            
18:00-18:20 Closing Ceremony